O projektu Lodíme.cz

Celé se to začalo, když jsme se plavili na vypůjčené pramici od Štěchovic směrem k ostrovu Kilián v Davli . Jen tak si užíváme řeku. Nemluvíme . Neslyším přes hluk motoru v podstatě nic. Když naproti nám pluje malá dřevěná kajutová plachetnice, za kormidlem kapitán. A v té chvíli jsem si řekl. To je ono. Pořídíme si konečně kajutovku.

První byla malá kajutová plachetnice Santiago, tu máme dodnes, a beru ji na víkendové výlety. Je to kvalitní laminát z roku 1978. Tuhle loď asi nikdy neprodám, doufám že ani nikdy nepotopím.

Loď na cestování jsem pořídil později, je 8,5 m dlouhá a 2,5 m široká. Tahle velikost umožní proplutí kdekoliv v České republice a v Evropě. Navíc se dobře převáží. Hmotnost 2t se dá ještě tahat.

O lodi jsem uvažoval dříve, ale pořád byly ty klasické výmluvy : kde ji budu mít v zimě, kde s ní budu jezdit, když jsou mariny plné, není rozumnější loď pronajímat, kde dám vozík a auto,když budu na lodi, nemám řidičák na vozík, kde budu kotvit a tak dále, však to znáte. Ale ve finále je jedno jakou loď máte, jestli to je gumáč se stanem, kajutovka, hausbot, nebo 30m jachta. Hlavně ať Vám nestojí nikde ve stodole, loď má být prostě na vodě..

Když jsme začali jezdit, vznikly další otázky: Proč mám platit marinu na jednom místě, když bych chtěl mít loď chvíli na slapech, pak v polsku, prostě trošku volnější? Kde ji spustit z přívěsu? Kde si doplnit vodu? Nechci být v marině ,chci mít klid. Kde zakotvit a přitom vyhodit odpadky? Kde si dobít baterie? Kde natankovat? A dále… dal bych si dnes pořádnou sprchu a vyspal se v hotelu, zašel bych si dnes se ženou a synem na večeři a pak, ať se vyřádí na prolízačkách, kde si mám v klidu zakotvit a udělat opravu, nebo údržbu? Mám to daleko na tažení lodě, nechám si ji zde na vozíku nebo na vodě 14 dní a pak se vrátím…

A tím začal vznikat tento projekt LODIME.CZ